MATERIAŁY DLA MEDIÓW

Informacja prasowa 12.04.2021

Pacjenci Pacjentom – darmowa aplikacja jak telefon do doświadczonego przyjaciela w trudnej chwili.

 

12 kwietnia 2021 rusza darmowa aplikacja Pacjenci Pacjentom. To mobilna platforma, w której pacjenci z większym doświadczeniem pomagają pacjentom-debiutantom znaleźć lepszy sposób na życie z chorobą. Rozwiązanie tworzy Fundacja ludzie i medycyna przy wsparciu technologicznym Skyrise.tech.

 

Moment diagnozy to dla wielu osób początek całej serii wyzwań, którym trzeba sprostać: Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami? Jak wygląda życie z taką chorobą, jak moja? Jakie są opcje leczenia? Czy nadal mogę biegać 5 km dziennie? Co powiedzieć dziecku? Czy mogę mieć dzieci? Czy terapia wpłynie na moją zdolność prowadzenia samochodu? Na moją pracę? Na moje libido?, ……

Aplikacja Pacjenci Pacjentom jest miejscem, gdzie można pytać o wszystko, co wiąże się z życiem z chorobą i uzyskać pomoc od innych pacjentów, którzy przez swoje doświadczenie i wypracowane sposoby na życie z chorobą, stali się “pacjentami-ekspertami”.

 

Jak to działa? Aplikacja oferuje bezpieczny czat, na którym mogą rozmawiać dwie osoby. Po założeniu konta w aplikacji, użytkownicy wybierają z listy swoją chorobę i tematy do rozmów. W kolejnym kroku aplikacja podpowiada im pacjentów, z którymi mogą zacząć rozmawiać. Łącząc się z ekspertem przez doświadczenie w rozmowie 1:1, pacjenci otrzymają w aplikacji zarówno wsparcie praktyczne, jak i emocjonalne. Co istotne, rozwiązanie jest bezpłatne i można z niego korzystać anonimowo. 

 

Czy to działa? Tak! Aplikacja opiera się na modelu peer-support, czyli “wsparcia rówieśniczego” w chorobie. Badania wskazują, że jest to bardzo skuteczna metoda poprawy jakości życia i leczenia, szczególnie w chorobach przewlekłych. Dzięki wsparciu eksperta przez doświadczenie u pacjentów z cukrzycą motywacja w utrzymaniu zdrowych nawyków wzrasta nawet o 35%. Kobiety z diagnozą raka piersi, które uczestniczyły w programach peer-support wskazywały m.in. na znaczącą poprawę w zakresie symptomów traumy, związanej z diagnozą choroby, dobrostanu emocjonalnego, poczucia własnej skuteczności w odniesieniu do choroby oraz na lepszą relację z lekarzem w stosunku do kobiet, nie uczestniczących w takiej interwencji. 

Więcej informacji o tym, jak działa peer-support w chorobie: http://www.ludzieimedycyna.pl/peer-support-pacjent-rozmawia-z-pacjentem-tylko-tyle-az-tyle/

 

Pomysł Fundacji ludzie i medycyna wygrał konkurs Funduszu Sektora 3.0 w 2020 r. i otrzymał dofinansowanie na stworzenie aplikacji. Zespół Pacjenci Pacjentom otrzymał też wsparcie od wielu innych organizacji, m.in. partnera technologicznego aplikacji – Skyrise.tech; Explain Visually, która przygotowała film do zwycięskiego pitcha aplikacji, oraz firm, działających w ruchu Tech To The Rescue.

 

O czym marzy zespół Pacjenci Pacjentom? Aby nikt w momencie diagnozy nie pozostał z nią sam! “Chcemy, aby nasza aplikacja była miejscem, gdzie pacjentki i pacjenci odnajdują wsparcie a także nabywają nowych umiejętności.” mówią twórcy. W dłuższej perspektywie aplikacja ma być także narzędziem edukacyjnym, dającym osobom z chorobami przewlekłymi umiejętności rzecznicze i trenerskie, oraz rozwijać pomysł mentoringu wśród pacjentów. 

 

Zespół projektu Pacjenci Pacjentom to 6 osób, które od roku pracują jako wolontariusze, tworząc aplikację. Ich kompetencje zawodowe służą projektowi na równi z ich doświadczeniami osobistymi: 3 osoby z zespołu to pacjentki (rak piersi, epilepsja, wielotorbielowatość nerek).Gdzie można więcej dowiedzieć się o aplikacji i zespole? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami dodatkowymi:

Film pitchujący nasz pomysł podczas Funduszu Sektora 3.0

– Nasze konto na instagramie

– Oficjalna strona Fundacji i Pacjenci Pacjentom