Myślenie krytyczne w chorobie

Czy myślenie krytyczne może być przydatne w chorobie? Jak może Ci pomóc w leczeniu?

Sprawdź w jakich sytuacjach będzie Ci szczególnie przydatne!

Analiza objawów choroby

Obserwowanie, analizowanie, zapamiętywanie lub zapisywanie poszczególnych objawów, ma istotne znaczenie przy diagnozowaniu choroby przez lekarza.

Przykład: Są różne rodzaje bólu - przewlekły, narastający, ostry, pulsujący. Obserwuj i zapisuj jakiego bólu doświadczasz, gdzie występuje, jak jest intensywny i jaki jest jego rodzaj, czy jest to ból tępy, ostry, przewlekły, czy pulsujący.
Obserwacja objawów może ułatwić lekarzowi ustalenie ich przyczyny i dobranie właściwej metody leczenia.
*Pamiętaj, że celem tej rekomendacji jest, abyś nauczył_a się obserwować, co mówi Ci Twoje ciało. Jeśli jednak zauważasz u siebie zwiększony lęk o zdrowie, a co za tym idzie częstsze obserwacje swoich objawów, zwróć się o pomoc do specjalisty zdrowia psychicznego.

Rozmowa z lekarzem

Krytyczne myślenie ułatwi Ci przygotowanie do rozmowy z lekarzem. Na początku oceń posiadaną na dany temat wiedzę i przygotuj listę pytań dotyczących: diagnozy, przebiegu choroby, objawów, które mogą wystąpić, metod leczenia, przebiegu terapii.

Przykład: Jesteś na początku swojej choroby przewlekłej, została ona już zdiagnozowana, ale niewiele jeszcze wiesz na jej temat.
Co zrobić: Na spotkanie z lekarzem przygotuj pytania dotyczące: możliwych objawów, które mogą się jeszcze pojawić; jakie leki musisz brać i jakie są ich najczęstsze efekty uboczne? jak długo będzie trwać terapia i jaka jest jej skuteczność? jaki wpływ będą miały przyjmowane leki na Twoje codzienne funkcjonowanie? jak możesz sobie pomóc w terapii - dieta, aktywność fizyczna, rehabilitacja?

Poszukiwanie informacji “medycznych” w Internecie

Większość pacjentów informacji dotyczących ich choroby i metod leczenia poszukuje w Internecie. Znajdują tam różnego rodzaju “cudowne” leki i suplementy, które są nie tylko kosztowne, ale bywają też szkodliwe.

Przykład: Wielu pacjentów przewlekle chorych sięga po różnego rodzaju suplementy diety wierząc, że pomogą im one w leczeniu i poprawie jakości życia. Ich skuteczność działania, mają potwierdzać artykuły publikowane w internecie. Prawda jest jednak taka, że większość artykułów to teksty sponsorowane, a suplementy nie przechodzą żadnych badań weryfikujących jakość i mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Co zrobić: Zanim zaczniesz stosować jakikolwiek suplement, skonsultuj to z lekarzem, żeby sprawdzić, czy nie wejdzie w reakcję z Twoimi lekami.

Weryfikowanie danych dotyczących metod leczenia

Stosując krytyczne myślenie, odróżnisz rzetelne i poparte naukowo dane dotyczące choroby i stosowanych metod leczenia od fałszywych informacji mających na celu wzbudzić strach lub złudną nadzieję.

Przykład: Poważna choroba bywa impulsem do poszukiwania alternatywnych metod leczenia. Nic dziwnego, w tak trudnej sytuacji, a często również utrudnionego dostępu do specjalistycznej opieki medycznej, naturalnym odruchem jest poszukiwanie innych rozwiązań. Niestety, korzystają z tego oszuści, którzy oferują np. leczenie nowotworów wlewami z witaminy C, lub inne metody, których skuteczność, nigdy nie została potwierdzona naukowo. W ten sposób można stracić, nie tylko duże ilości pieniędzy, ale również życie.

Włącz krytyczne myślenie i nie daj się oszukać! Zobacz, jak myśleć krytycznie!

Autorka: Joanna Twardak
Redakcja: Anna Charko, Alicja Sekret

Wpis opublikowany w ramach realizacji projektu „Rozwijamy aplikację Pacjenci Pacjentom z Tobą”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.