Menu
Odpowiedzi na to pytanie starały się udzielić Kamila Belczyk-Panków, Justyna Dziomdziora i Paulina Wesołek, które na konferencji O chorowaniu po ludzku mówiły o tym jak prowadzić normalne życie i robić karierę w obliczu choroby przewlekłej, z którą jest się przecież na co dzień.
Praca jest czymś, co daje namiastkę normalności, której osoby chorujące przewlekle często poszukują. Ania Charko prowadząca całe wydarzenie wspomniała o historii dziewczyny szukającej pracy, która chce pracować, bo jest świadoma, że czas jest ograniczony, a to praca właśnie daje często to poszukiwane przez osoby chore, poczucie sprawczości.
Paulina Wesołek zawodowo zajmuje się coachingiem, jest także rekruterką, a szczególnie skupia się na sytuacji osób żyjących z niepełnosprawnością i poszukujących pracy. Mówiła o perspektywie od strony pracodawcy, opowiedziała też historię o dziewczynie z chorobą przewlekłą i jej remisjami, które w jej życiu zbiegły się z okresem wchodzenia na rynek pracy. Dostała ona możliwość pracy, ale nie mogła jej przyjąć ze względu na swój stan zdrowia. Pomimo wielu rozczarowań i długiej drogi poszukiwań w końcu odnalazła i przyjęła pracę, która jej odpowiadała i w której czuje się spełniona. Udało jej się to dzięki szczerości, kiedy otwarcie przyznała pracodawcy, że choruje. Posłuchacie o tym w poniższym materiale.
Druga z prelegentek, Justyna Dziomdziora choruje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, jest wiceprezeską stowarzyszenia zrzeszającego osoby z chorobami jelit, a jej ścieżką zawodową jest dietetyka, która wyewoluowała właśnie w dużym stopniu z doświadczenia z chorobą, z którą Justyna żyje na co dzień. Justyna realizuje swoją pasję, karierę i ma dwójkę dzieci. Zachorowała w wieku trzynastu lat, nie uczęszczała do szkoły, musiała zrezygnować z wielu przyjemności. Jej życie odbywało się głównie w domu i w szpitalach. Zainspirowana książką otrzymaną od jednej z pielęgniarek, zaczęła zgłębiać wiedzę medyczną. Opowiedziała swoją historię pełną nieprzyjemnych i trudnych momentów, o studiowaniu z chorobą i konsekwencjach związanych także ze zdrowiem psychicznym, które były następstwem choroby. Dziś Justyna ma swój gabinet, wróciła do tańca, który kocha i wie, że gdyby nie choroba, nie byłaby tak zaangażowana w to, czym dziś się zajmuje.
Trzecia mówczyni, Kamila Belczyk-Panków 5 lat temu miała przeszczep nerki, dzisiaj zajmuje się public relations a 2 lata temu urodziła córeczkę. Kocha zarówno ją jak i swoją pracę. Opowiedziała nam o drugim życiu po operacji, o przeszkodach jakie pojawiły się na jej drodze i intensywności swojej choroby. Kamila mówiła też o pracoterapii, czyli jej własnej formie ucieczki od choroby, ponieważ to praca i bliscy dawali jej przede wszystkim siłę w trakcie tej trudnej sytuacji, przekierowywało to jej myśli w inna stronę niż choroba. Prelegentka wspomniała też o wykorzystywaniu każdego momentu w życiu, realizowaniu siebie i łączeniu ze sobą wielu aspektów jak praca, rodzina i podróże. Swoja własna bezpieczna przestrzeń jest kluczową motywacją w chorobie. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Zobaczcie sami.
Artykuł opublikowany w ramach realizacji projektu „Rozwijamy aplikację Pacjenci Pacjentom z Tobą”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
kontakt
fundacja@ludzieimedycyna.pl
ul. Barska 11/13/16
K02-315 Warszawa
@ 2023 Wszelkie prawa zastrzerzone Fundacja Ludzie i Medycyna