- Julia Dąbrowska
- 31 października 2023
Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?
W przeciwieństwie do zasad bezpieczeństwa obowiązujących w zakładach pracy, nie istnieje żaden zapis prawny mówiący o konieczności posiadania odpowiednio wyposażonej apteczki w domu. Jest to jednak coś, co każdy z nas powinien zrobić.
Dlaczego? Apteczka pozwala uporządkować nasze lekarstwa, ułatwia szukanie pomocy. Pośpiech i stres są naszym wrogiem. Wiemy, że wszystko znajduje się w jednym miejscu i gdzie szukać leków, czy też opatrunków, gdy wydarzy się nagła sytuacja. Może to być palący ból, uraz mechaniczny, ale też niespodziewane wypadki czy sytuacje takie jak omdlenia. Jeśli na co dzień „mieszka z nami” również jakaś choroba przewlekła, tym bardziej dobrze jest znaleźć jedno miejsce, do którego zajrzymy po szybką pomoc.
Wyposażenie apteczki
W podstawowej apteczce domowej oprócz leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, jak Ibuprofen, czy Paracetamol, dobrze jest też posiadać leki antyalergiczne. Takie jak wapno czy żel na ukąszenia owadów. Przydatne są także leki rozkurczowe czy te stosowane na biegunkę.
Dobrym pomysłem jest także zakup soli fizjologicznej, która ma liczne zastosowania, czy też sprayów do przemywania skaleczeń, które zastępują dzisiaj wodę utlenioną. Do zrobienia opatrunków przydadzą się plastry (różnej wielkości), gaza, bandaż czy opaski uciskowe. Warto zaopatrzyć się w żele na obrzęki i bóle mięśniowe. Podstawą są także w tabletki na gardło, kaszel czy spray na katar.
Oprócz leków każda apteczka powinna zawierać termometr, ciśnieniomierz, pęsetę, okład do miejscowego ogrzewania ciała. W razie nagłych sytuacji przydatne okazują się także rękawiczki nitrylowe lub lateksowe. Jeśli cierpisz na cukrzycę, koniecznie miej w swojej apteczce również glukometr. Dla alergików zalecane jest posiadanie zastrzyków z adrenaliną w razie silnej reakcji anafilaktycznej.
W przypadku osób, które żyją z chorobami przewlekłymi, w ich apteczce powinny oczywiście znajdować się specjalne leki i preparaty, które na co dzień przyjmują. Najlepiej opisać opakowania, jeśli w domu mieszka więcej niż jedna osoba, która takie leki przyjmuje. Jeśli mamy dzieci, to zadbajmy o to, aby nie miały tak łatwego dostępu do leków, schowajmy apteczkę gdzieś wysoko.
Artykuł opublikowany w ramach realizacji projektu „Rozwijamy aplikację Pacjenci Pacjentom z Tobą”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.